What’s one of the easiest way to increase your protein intake? Jerky! But, store-bought beef jerky can be VERY expensive, upwards of $1.50/oz so I prefer to make my own. In this video I show you how I like to make beef jerky out of 93/7 ground beef which yields about 50% of the initial weight at a cost of about 50 cents/oz.